Imunita je velmi složitý systém a její fungování můžeme ovlivnit mnoha jednoduchými, i komplexními postupy. V prvním díle se zaměřím na jednoduché tipy, které by se měly stát každodenním návykem. Těchto 5 tipů na podporu imunity mohou být prvním krokem v komplexním postupu uzdravení těla. Zaměříme se na vstupní brány našeho těla. V dalších 2 dílech půjdeme více do hloubky.

 

Vstup pro patogeny

 

5 tipů na podporu imunityZnáte ten pocit, kdy ráno na podzim vyjdete ven, nadechnete se čerstvého studeného vzduchu? Nebo si vlezete do tramvaje nebo metra a cítíte ten vydýchaný vzduch?

Dýchání je nutné, to bezpochyby. Těžko ovlivníme kvalitu vzduchu v prostředcích hromadné dopravy. Ani v práci, ve škole, ve školce nejsme schopní téměř ovlivnit kvalitu prostředí, zvláště, pokud jsou prostory klimatizované.

Co ale udělat můžeme, je ovlivnit naše vlastní zdraví skrze posilování našeho imunitního systému, změnou životního stylu, stravy a vyčištěním těla. V tomto díle nebudeme měnit stravu, ani se zabývat komplexním pohledem na imunitu a jeho řešení, začneme od začátku od jednoduchých, přesto velice účinných 5ti tipů na podporu imunity, které nevyžadují žádné extra snažení, ani čas navíc. Zaměříme se na nos, ústa, dutiny a nosohltan, první vstupní brány pro patogeny.

A když začnete už teď, do opravdové zimy můžete podpořit svou imunitu, své zdraví a těšit se z krás, které nám nastávající období roku přinese.

 

5 jednoduchých návodů 

 

Pro zdravý imunitní systém jsou třeba zdravé sliznice. A protože dýchání je jednou z hlavních vstupních bran pro patogeny, 5 prvních jednoduchých tipů pro udržování čistoty a podporu zdravých sliznic v nose, ústech, dutinách a na mandlích, a tím i podporu imunity a zdraví jsou zde:

 

  • Cumlání oleje

5 tipů na posílení imunityStará lidová metoda z Ruska. Je vhodná pro starší děti a dospělé. Ráno po probuzení nalačno dáme lžíci jedlého oleje do úst a 10-15 minut ho převalujeme v ústech. Pak olej vyplivneme a škrabkou na jazyk nebo obrácenou lžičkou oškrábeme jazyk.

Na olej se nachytají škodliviny, které jsou v dutině ústní i ve vedlejších nosních dutinách a oblast se vyčistí.

Provádíme preventivně a u chronických rým 1x denně po dobu 1 měsíce, pak týden přestávka.

Při akutních stavech 2x denně.

Já používám lněný olej od firmy Missiva, který je lisovaný za studena, vždy čerstvě při objednávce. Pokud máte zájem o objednání, stačí mi napsat a můžete mít slevu.

 

  • Škrabka na jazyk

5 tipů na posílení imunityI používání škrabky na jazyk je tisíce let stará metoda, kterou doporučuje např. ajurvéda. Skrze povlak na jazyku tělo vylučuje toxiny.  A protože detoxikace probíhá v noci, kdy pracují naše hlavní čistící orgány, ranní povlak obsahuje nejvíce toxinů.

Plak je úžasným prostředím pro výskyt bakterií i kvasinek, které mohou způsobovat zápach z úst, bolest v krku i problémy v trávicím traktu.

Čistit jazyk škrabkou by mělo být součástí každodenního ranního rituálu, ještě dříve, než začnete jíst a pít. Protože pokud se povlak neodstraní předtím, znovu vše spolknete, čímž se bakterie i toxiny dostanou zpět do trávicího systému, který má obrovskou roli ve fungování imunitního systému.

Oškrábáním jazyka od kořene ke špičce nejen odstraníte plak, ale i odhalíte chuťové pohárky a lépe si pak vychutnáte snídani.

Škabky najdete kovové, tuhle mám osvědčenou nebo si koupit třeba plastovou z recyklovaných kelímků od jogurtu. Na trhu jich naleznete velké množství různých druhů a tvarů.

 

  • Vyplachování dutin a dutiny ústní

5 tipů na podporu imunityDutiny jsou úžasných prostorem pro patogeny. Prastaré jogínské postupy a nyní i lékaři doporučují každodenní vyplachování dutin. Podle jogínské tradice se používal na výplachy slabý roztok teplé vody s růžovou himalájskou solí. Jste-li machři, můžete použít i černou himalájskou sůl (upozorňuji na to, že černá smrdí jako zkažená vejce, její čistící síla je však větší). Pokud si nechcete míchat roztok sami, můžete použít Vincentku.

Můžete na to použít obyčejnou 0,5l PET lahev s cucákem na konci, udělat si dírku v horní třetině, dát hlavu na stranu, a nalít do jedné dírky a nechat vytéct druhou. Pozor, když se nadechnete, loknete si slané vody, což je nepříjemné, ale vyčistí Vám to i ústní dutinu. Jde jen o tom to vyzkoušet, zvládnou to i děti.

Další možností je koupit si konvičku na vyplachování dutin. Dá se pořídit za cca 200 – 300 Kč. Jsou konvičky pro děti i pro dospěláky.

Vyplachování dutin čistí a posiluje sliznice v oblasti nosu, dutin a nosohltanu. Pomáhá nejen preventivně, kdy se doporučuje vyplachovat 1x denně, ale i při akutních stavech (3-4x denně) i při alergické rýmě.

 

  • Hřebíček a zázvor

5 tipů na podporu imunity Hřebíček se u nás používá spíše jako koření do kuchyně, na východě je velmi ceněn pro své účinky na zdraví. Pro dezinfekci ústní dutiny je možno hřebíček cucat – místo nezdravé žvýkačky je to super náhrada z přírody, která nejen podporuje zdravé zuby, svěží dech, ale i celkově imunitu.

Zázvor má velmi obdobné účinky jako hřebíček. I zázvor lze použít místo žvýkačky, kdy jde cucat kus zázvoru. Zázvor v silnějším výluhu lze použít na vystříkání úst nebo ve slabším v čaji, kdy má nejen dezinfekční účinky, ale podporuje i cévní okruh a trávení.

 

Stručně shrnuto, hřebíček a zázvor mají účinky:

antibakteriální – ničí bakterie a posiluje imunitu

analgetické – snižuje a odbourává bolest

antiseptické – dezinfekčně

V ájurvédě jsou tyto koření považovány za klíčové zdroje pro zdraví. 

 

  • OK Alfa plus – 17 bylin podle receptury ze 17. století
paraziti
Díky OK Alfa plus a vitamínům Factor Base KIDS vyloučil můj syn šrkavky

OK Alfa plus je bylinný extrakt s blahodárnými účinky vyrobený ze 17 druhů bylin podle léty ověřené receptury ze 17. století s využitím nejnovějších vědeckých výzkumů.

Kopřiva, hořec, kozlík, šafrán, myrhovník posilují kondici, skořicovník dodává energii, pomáhá při únavě. Aloe, šalvěj a kopřiva povzbuzují odolnost a obranyschopnost a imunitu. Činnost trávicího traktu podporuje smetanka a jalovec. Šalvěj pomáhá čistit tělo od mikrobů. 

Z mého syna po podávání alfy vylezly škrkavky, přečtěte si článek. Alfa je u nás součást života – nastříkat do krku, s Emulipsem do nosu, na lžičce jako večerní rituál. Na prevenci i při akutních stavech. Nedám na ní dopustit.

Společně s vitamíny Factor Base KIDS nám pomáhá při posilování imunity.

Přečtěte si více o OKG bylinkových přípravcích.

 

Na závěr

 

Věřím, že těchto 5 tipů podpoří Vaši imunitu. Nám to funguje. Je potřeba je zařadit do každodenního plánu, tak jako čištění zubů. Taková malá rada, aby si tělo udělalo návyk na určitou činnost, je třeba jí pravidelně opakovat minimálně 21 dní, pak se stává samozřejmostí.

Vytvořte si akční plán na měsíc a vyplňujte si čárkami nebo obrázky či nálepkami, že jste si ráno zacumlali, setřeli jazyk škrabkou, vypláchli dutiny (tohle můžete nechat na večer), dali si Alfu. Tělo Vás ocení. Brzy uvidíte, jak je Vám lépe.4

Nezapomeňte se odměnit – ne sladkostmi, ale jakou věcí, co Vám udělá radost, když se Vám plán podaří dodržovat. Pokud vynecháte, začněte nanovo – nový celý měsíc. Držím palce a věřím, že to zvládnete.

 

V dalších 2 dílech půjdeme více do hloubky. Tělo je komplex a tak je třeba hledat příčiny na všech úrovních a podpořit imunitu z více stran.

 

Pokud Vás zajímá více o přírodních bylinkových přípravcích OKG, neváhejte mne kontaktovat na emailu hanamsobotova@gmail.com nebo telofonicky 731 587 868.

 

Reference:

Strnadelová, Zerzán, Radost ze zdravých dětí. Anag, 3. vydání. ISBN 978-80-7263-835-2.

www.wikipedia.cz

www.okg-fit.cz/hanamsobotova

5 tipů na podporu imunity – díl 1/3
Tagged on: