Věděli jste, že zácpou trpí až 1/3 naší populace? V reklamě v televizi nabízejí čípky, kapky, pilulky, které zácpě uleví. Uleví, ale krátkodobě. Tak jako u všech dalších “onemocnění” je třeba řešit příčinu. Proč střeva nepracují tak, jak mají? Příčin může být mnoho. V článku naleznete spoustu informací a souvislostí a také tipy, jak řešit zácpu. A nejen to – psychika dětí, astma, ekzémy také mají souvislost s tlustým střevem…

 

Co to zácpa vlastně je?

Pokud chodíte na “velkou” pravidelně každý den, je to super. Lékaři hovoří o zácpě ve chvíli, když chodíte na “velkou” méně než 3x týdně a stolici provázejí bolesti. Obecně je zácpa označení nejen pro poruchu zažívání, která se projevuje obtížným a málo častým vylučováním stolice. Často je zácpa provázena pocity nafouklosti, nadýmáním a někdy i bolestmi břicha nebo konečníku. Zácpa ve svých důsledcích může zhoršit stav hemoroidů a dalších chorob.

 

Příčiny, souvislosti a tipy, jak řešit zácpu

 1. Cizí prostředí a psychika

Znám mnoho lidí, kteří když přijdou do cizíJak řešit zácpuho prostředí, mají s vyprazdňováním problém. Tato příčina je asi tou nejlepší, které může být. Po návratu z dovči se “velká” upraví. Na dovču si přibalte Emulips Forte a OK Betu a přírodní cestou se zácpy snad zbavíte.

Také psychika hraje svou roli. Vzpomínám si na díl ze seriálu Teorie velkého třesku, jak si Sheldon obkládal záchod toaletním papírem… Taky to děláte? Pokud máte problém si dojít v jakémkoliv cizím prostředí, ať z důvodu toho, že se bojíte bakterií, toho, že vedlejší kabince někdo sedí a uslyší Vás nebo jiného, pak je nejlepším řešením opravit zažívání tak, aby fungovalo.

Podle orgánových hodin je tlusté střevo v nejvyšší aktivitě mezi 5. – 7. hodinou ranní. Tedy pokud správně funguje tlusté střevo, chodí většina lidí na “velkou” ráno, kdy jsou ještě doma. A pak odpadá problém, jak si dojít na záchod během dne. Tipy, jak opravit trávení – zažívání najdete níže.

 

2. Psychosomatika a souvislosti

Pjak řešit zácpuodle Tradiční čínské medicíny je tlusté střevo orgánem pro přijímání nového a zbavování se starého. Za příjem živin odpovídá tenké střevo. Ovšem tlusté střevo není jen orgánem čistě vyměšovacím, přísluší mu rovněž centrální funkce v imunitním systému, protože má na starosti zpětnou resorpci vody a různých minerálních látek ze střevního obsahu zpátky do krve.

Tělo na tento proces vstřebávání potřebuje  klid. Chaos a stres tedy tomuto procesu nijak neprospívají. Vyzkoušejte meditaci na uvolnění stresu a napětí z těla, můžete mě poznat víc osobně :).

V poslední části tlustého střeva, kdy už si z kaše všechny orgány vzaly, co potřebovaly, se vytváří stolice, jak ji známe. Se stolicí vydává člověk koneckonců něco ze sebe – musí se s něčím rozloučit.

Po psychosomatické stránce tedy zácpa velmi úzce souvisí s tím, jestli jsme byly jako děti naučeni, jak je důležité chodit na “velkou” nebo naopak znáte to “musíš to vydržet”. Máme  to uložené v podvědomí. To se často přenáší do dospělosti a může zácpy způsobovat.

Další psychosomatickou spojitost nalezneme v prožívání života, kde souvisí “velká” se schopností uvolnit se a nechat věci, které už v životě nepotřebujeme, odejít. Na odstranění bloků v podvědomí, ať už jsou z dětství nebo dospělosti, doporučuji jemnou a velmi účinnou metodu Access Bars.

 

3. Špatná strava a návyky

Jak řešit zácpuTěžko stravitelná jídla, nedostatek zeleniny, resp. vlákniny, která je nutná pro čištění a správnou činnost střev, špatný pitný režim, správnou činnost střev rozhodně nepodporují. Zamyslete se nad tím, jak můžete přispět tělu, třeba zařazením jednoho salátu s velkou dávkou listové zeleniny nebo smoothie do svého jídelníčku. Tipy ohledně pití najdete v článku Co je správný pitný režim.

 

Také nepravidelná strava, těsné oblečení, které tlačí na střeva, a v neposlední řadě způsob sezení , tzv. vysedávání na záchodě, patří mezi další příčiny, které zácpu mohou způsobovat.

Co jsem odpozorovala, tak chlapi to dělají tak, že si s mobilem zalezou na záchod a tam si prohlížejí facebook, nebo co… Ženy, taky Vás to štve? Jen ta myšlenka, máme doma jeden záchod a vědomí, že tam nemůže, protože si tam drahá polovička čte, mě samotné dobře nedělá. Neznám moc ženských, které by to dělaly taky :).

Nejen psychický pocit, že nemáte si jít kam odskočit, ale i s tím související nutnost zadržování stolice v tlustém střevě může vést k jeho roztažení a oslabení vyprazdňovacího reflexu, a tím dalším komplikacím.

 

Jak řešit zácpuVysedávání vůbec není zdravé. I náš konečník potřebuje pozornost. Dlouhým sezením na záchodě se skřípají mízní uzliny v podkolenní a nejen ty – stačí si představit vymačkané kolečko od záchodového prkénka. Prostě vysedávání na míse má ze všech různých úhlů pohledu negativní dopad na náš konečník, tlusté střevo, a celkově metabolismus. Navíc, když se u toho předkloníme, zúží se konečník a my se snažíme doslova protlačit objem stolice přes pidi úzký otvor. 

Tak takhle ne. Možná Vám jako důkaz pomůže i fakt, že malé děti nerady opouští nočník a dostat je na velký záchod je občas velká fuška. Tělo totiž podvědomě ví, že je to špatně.

 

Ťapky na východu = turecký záchod – na které Evropani nadávají – mají naopak spoustu pozitiv.

 • Na záchodě se nezdržujete, protože to není pohodlné. A to jistě ocení tělo i žena.
 • Posilují se stehenní svaly.
 • Bobíkových posezem se vytvoří ideální tvar tlustého střeva a prostor na projití “bobku” je tam největší, tím se snižuje tvorba hemoroidů.
 • Snižuje se riziko rakoviny tlustého střeva. Statisticky dokázané, že tam, kde se kadí na normálním záchodě (hlavně ve střední Evropě), je její výskyt několikanásobně vyšší, naopak v zemích tureckého záchoda tuto nemoc téměř neznají…

 

Jak řešit zácpuJak to tedy vyřešit?

Těžko asi budeme překopávat evropské záchody. Možnosti jak to vyřešit jsou 2:

 • Na “velkou” vyskočit nahoru na  záchod do bobku. Samozřejmě si zvednout prkénko a stát přímo na míse.
 • Pořídit si vyšší stoličku před záchod, a při “velké” se postavit na ní, se zadkem nad záchodem. Tím se přenese váha těla na nohy, otevře se konečník a sami uvidíte, když to vyzkoušíte, že se “kadí” o 100% snadněji.

 

4. Nedostatek pohybu

Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu také peristaltiku střev, a tím i správné vyměšování, nepodporuje. Pokud nejste vysloveně sportovní typ, vůbec nevadí. Je mnoho možností, jak zvýšit pohyb v našem životě, např:

 • Místo výtahu vyjít nebo vyběhnout schody.
 • Dojít až k přechodu pro chodce a nepřecházet 20m před ním (což výrazně pomůže bezpečnosti Vaší a dětí, které Vás vidí – dáte dobrý příklad).
 • Místo použití veřejné dopravy půjdete třeba 3 zastávky pěšky.
 • V malých městech, kde MHD není, si pořiďte kolo s košíkem a velký batoh, nejezděte na nákup autem (pomáháte svému tělu i životnímu prostředí).
 • Sportujte. A tím nemyslím jen hopsání zumby, squash nebo jiné hodně jangové aktivity, kde je třeba větší fyzické kondice. Pro správnou činnost těla výborně, a někdy i mnohem více šetrně, poslouží aktivity jako pillates, joga, čchi-kung, taichi, kde navíc pracujete s dechem a pracujete na svém těle na všech úrovních.

 

5. Farmaka a chemie

pentagram
https://www.terapienejendotykem.cz/okg-zdravi-z-prirody/

Na vzniku zácpy se dále mohou podílet některé léky, například na snížení krevního tlaku, ke snížení kyselosti žaludeční šťávy nebo preparáty proti bolesti.

V těle všechno souvisí se vším, a tak i zanášení orgranismu chemickými léky spouští koloběh oslabování jednotlivých orgánů. Léky sice “vyřeší” lokální problém, ale celkově rozhodí harmonii celého organismu. Podívejte se, jak je v těle vše propojené.

Z tisíciletých znalostí Tradiční čínské medicíny i vědeckých studíí je prokázána souvislost mezi střevem, plícemi a kůží. Dýchací cesty, střevo a kůže reagují na jakékoliv narušení vztahu mezi vnějším a vnitřním světem člověka. Znáte: “Nemůžu to rozdýchat…”?

Ne nadarmo jsou plíce a tlusté střevo zařazeny do jednoho funkčního okruhu – pod element kovu. A jako emoce je k nim přiřazen smutek a melancholie.

Co víc může dítě rozesmutnit, když nemůže jít sportovat se svými spolužáky nebo se s ním kvůli ekzému nikdo nebaví. A obráceně, opomíjené děti nebo děti z rodin, kde nevládne harmonie, často trpí ekzémy nebo astmatem, čím dávají najevo svůj smutek.

Nezdá se vám zajímavé, že se projevy ekzémů, dýchacích problémů, alergií většinou začnou projevovat v momentech, kdy do jejich životů přicházejí změny – nástup maminky do zaměstnání, školka, rozchod rodičů, atd.?

Souvislosti jsou jasné. Řešit psychiku a to, co v životě probíhá, a při nemocích plic a kůže vždy mělo důkladně vyšetřit střeva a začít řešit problémy celostně. Věřte, že inhalátor nebo kortikoidové masti příčinu nevyřeší, jen projevy potlačí.

Z vlastní zkušenosti jsem se zbavila astmatu, když jsem udělala změny v životě, opustila to, co mě ubíjelo a našla to, co mě naplňovalo. A vyčistila si tělo.

 

6. Důsledek onemocnění či defektu

Jak řešit zácpuPoslední příčina jsou onemocnění střeva a defekty. Prostě něco, co se ve střevě usadilo nebo vyrostlo a brání to průchodu stolice na fyzické úrovni.

Střevní kaly celkem pohodově odstraníme detoxikací těla a posílení orgánů a celkově metabolismu. Pokud je fyzická překážka v podobě nestandardní přepážky, srůstů a další, je třeba vyhledat odbornou pomoc.

 

Obecně však platí, že pokud v těle něco vyrostlo kvůli porušené rovnováze, zanesení těla, oslabení orgánů, je velká pravděpodobnost, že se toho zbavíme tím, že tělo opět uvedeme do rovnováhy, vyčistíme ho a orgány posílíme. A samozřejmě na fyzické, psychické i emocionální úrovni. A stejně tak i to platí i s procesy v těle.

 

Čištění střev, detoxikace a nastolení rovnováhy – harmonie v těle

tělo v rovnovázeVše se vším souvisí, to už jsem popisovala výše. Tedy i otázka jak řešit zácpu nebude jen otázkou pořešení tlustého střeva.

Souvislost mezi trávením a střevem je nejspíš jasná. Pokud pořádně nefungují procesy trávení a vstřebávání, pak můžeme jíst co chceme a jak chceme a stejně se do těla nedostane to, co potřebujeme. Prostě jsme jako průtokáč.

 

Začneme popořádku:

 • výběh jídla a pití

 • pořádné rozžvýkání – nikde jinde než v puse zuby nemáme, a žaludek si neumí poradit s velkými kusy, prostě to jen pošle dál do střeva, která jsou pak přetížená

 • řádně fungující žaludek, slinivka a slezina, bez toho to nepůjde

 • čistá střeva, zbavená střevních kalů, toxinů, patogenů a dalších škodlivých a odpadních látek, které zmenšují povrch pro vstřebávání a zatěžují je (přestavte si ucpané trubky pokryté vrstvou mastnoty, taky to pořádně neotéká…)

 • pohyb a správný posez na záchodě

Jak to udělat prakticky – 6 kroků praktických rad vycházející ze zkušeností

1) Je potřeba odkyselit – test, jak zjistit, jestli jste překyselení a další informace o překyselení a jak ho řešit najdete ve článku: Kyselá nebo salátovka? Překyselení organismu může způsobit závažné zdravotní i psychické problémy! Už jste čůrali na indikační papírek – zkuste si to…

2) Pít, pít a pít. Ze 70% jsme z vody, bez vody nejde fungovat, natož se ještě čistit. Článek zde. Můžete jíst tisíce preparátů, ale jestliže nepijete, výsledek je minimální. Tip: Nařiďte si budíka na každou hodinu a vypijte 0,2 l čisté neperlivé kvalitní vody.

3) Je potřeba mít funkční trávení a vyprazdňování (doporučuji české přírodní bylinkové preparáty Emulips / Emulips Forte, Factor Base, Ok Beta). Je jasné, když čistím, tak to musím i odvést, pokud mám zanesené trubky, tak to v těle zůstane a usadí se to někam jinam.

4) Je potřeba zajistit odvod škodlivin z těla + mít posílené vylučovací orgány a lymfu (doporučuji Ok Alfa, Ok Tau, Emulips Forte, Factor Base NO, Emulips Slim Drink, AntiAge). To, co se uvolní, je potřeba na něco navázat, aby to ven z těla vyšlo.

5) Dodat živiny. Vitamíny, minerály, a další prospěšné látky, které podpoří organismus, aby celý proces lépe zvládl. (Factor Base KIDS jsou čistě přírodní, vysoce vstřebatelné vitamíny).

6) A pokud chcete, pak teprve detoxikovat na hlubší úrovni (Factor Base Detox).

 

Rozhodně zácpu, ani jiné problémy s vylučování nepodceňujte. Mohou značit závažnější problém v těle. Pokud se Vám přírodní cestou nebo změnou životní stylu a stravování nepodaří srovnat stolici do 3 týdnů, a bolestivost přetrvává, je na místě navštívit lékaře.

 

Chcete individuálně pomoci?

Pokud se chcete pustit do čištění střev nebo jinak změnit svůj život k lepšímu, skvělé. Pokud Vás zaujal článek a chcete ode mne pomoci, třeba s terapií Access Bars nebo s výběrem nejvhodnějších bylinkových preparátů nejen na střeva, ale i na další zdravotní problémy:

 • napište mi na hanamsobotova@gmail.com
 • volejte 731 587 868

Pokud chcete více informací o OKG koncepci, proč mi to dává smysl a jak to funguje – koukněte zde.

 

Zajímá Vás detoxikace?

Chcete se do ní pustit?

Napište si o e-knihu 12 příznaků detoxikace aneb co se může dít, když detoxikujete správně.

 

Reference:

Orgánové hodiny snadno a srozumitelně; Lothar Ursinus, 2013. Eugenika. ISBN 978-80-2100-323-3.

Tradiční čínská medicína, aktivace samoléčebných sil pomocí tradiční čínské medicíny, ájurvédy a čakrové terapie; prof. Wu Li, Dr. Natalie Lauerová, 2016. Euromedia. ISBN 978-80-7549-113-8.

Radost ze zdravých dětí, Vladimíra Strnadelová, Jan Zerzán, 2013. Anag. ISBN – 978-80-7263-835-2.

Proč (a jak) psychosomatika funguje ? Proč nemoc začíná v hlavě ?; Jarmila Klímová, Michala Fialová, 2015. Progressive consulting v.o.s. ISBN 978-80-2608-208-8.

www.wikipedia.cz

www.mojezdravi.cz

 

 

Jak řešit zácpu aneb zdravé tlusté střevo v souvislostech