Když mi moje učitelka Čchi-Kung na jednom letním setkání dala úkol: “Jdi do lesa, najdi si místo, propoj se s přírodou, abys našla svou cestu a odpovědi na to, co chceš vědět.” byla to velká výzva.

Já, praštěná matka samoživitelka, která je zvyklá dělat deset věcí a najednou zvládá být máma, uklízečka, kuchařka, masérka, terapeutka, ale i opravář, brankář, bojovník s polštáři, a dalších milión dalších rolí, mám jít a nic nedělat…?

Hana M. Sobotová
Pošlete matku do lesa a takhle to dopadne :)))))

Šla jsem. Řekla jsem si, že si alespoň odpočinu. Myslím, že každá máma mi dá zapravdu, i když své děti je nade všechno milujeme, občas být bez nich, je nad všechny dary světa :).

Našla jsem si krásné místo na skále. A ejhle, co mám dělat? Vskutku nezvyklý stav :). Tak jsem vzala mobil a fotila se v různých přiblblých polohách. No, bavilo mě to chvilku. Ještě jsem s sebou měla pastelky a papír, a tak jsem začala malovat. Podařilo se mi zklidnit, napojit se sebe. Ruku jsem nechala volně a tahy tužky mi vytvářely obrazce.

Najednou jsem zvedla oči a tam stál. Celou dobu tam stál. Já ho neviděla, zaměstnaná svou myslí, svým programy neustálého řešení života. Teď tam stál.

Co?  –  Strom.

Co na tom, jasně, v lese je spousta stromů. Ale tenhle tam stál a mluvil, mluvil na mě skrze svůj příběh.

STROM
POSELSTVÍ STROMŮ – Přijmout to, co nefunguje a žít dál.

Půl stromu bylo suchého a ta druhá polovina vrchní byla nádherně zelená, plná malých zářivých lístečků, které odrážely sluneční světlo pronikající korunami stromů.

Pochopila jsem to.

Celou dobu před tímto setkáním jsem měla potřebu neustále odhazovat, odstraňovat ze života, co mi ubližovalo. Chodila na spoustu terapií, kde jsem se své minulosti snažila zbavit.

A teď přede mnou stál strom, napůl suchý, a napůl živý, spokojený a zářivý. Bylo to, jako by mi někdo odstranil clonu z očí. Ten strom mi dával nádherné svědectví. Svědectví o tom, že není potřeba odstraňovat staré a mrtvé. Ale že je potřeba přijmout to, co nefunguje a žít dál, radovat se, užívat si slunce, vytvářet nové a růst.

Byl to pro mě jeden z nejkrásnějších okamžiků. Pochopila jsem sílu a moudrost přírody, která opravdu mluví, když s ní mluvit chcete a když se zklidníte a naladíte se na ní.

Pochopila jsem, že kdyby se strom zbavil mrtvého, zemřel by. Protože naše minulost nás vytváří. Dostává se nám zkušeností, zjišťujeme, co chceme a co nechceme, dává nám základní stavební prvky do našeho života. Minulost je jako kořeny, ze kterých  vyroste kmen – jistota v sebe, stabilita, a možnost se dál rozvíjet. Tak jako z kmenu začnou vyrůstat větve, na nich listy, květy a plody. Strom se neohlíží na tím, kolikrát se musel ohnout, aby dosáhl ke slunci, ani na to, kolik ran mu bylo zasazeno. Strom je zacelí, a roste dál. Přijme vše, co se děje a využije to pro svůj další růst.

Dívajíc se na ten strom jsem si v hlavě začala přerovnávat své myšlenky. Pochopení toho, že ze své minulosti můžu čerpat byl náramně osvobozující. Dosud jsem viděla jen to negativní, ale teď vidím sílu, která mě vytvarovala a která mě provází dál. A je jen na mě, jestli půjdu za sluncem.

kořeny
Příroda mluví :), napsala mi vzkaz “H”

Minulosti se zbavit nejde. Jde jí změnit. Vrátit se do situací, kde si myslíme, že nám bylo ublíženo a podívat se na ně jinak. Upravit si příběh tak, aby nám sloužil.

Sedím před tím stromem, a když mi dovyprávěl svůj příběh, viděla jsem svůj. Viděla jsem, jak místo malé vystrašené holky pověšené na věšák na nemocničním oddělení, která je ublížená, je holka, která má sílu se rvát se životem a poradit si s každou nepříjemnou situací. Tak jsem si změnila jeden z momentů své minulosti. Místo zranění jsem si našla to, co mě posílilo, co mě zformovalo a co mi pomáhá v životě teď.

Přestala jsem se litovat a začala jsem stavět – teď a tady. V přítomnosti, protože právě teď se děje všechno. Příroda žije teď, nehledí na to, co bude za chvíli. Jediné, co je jisté, je, že bude něco jinak.

A tak žijte, měňte si svou minulost, aby přítomnost byla šťastnější a krásnější.

Hana M. Sobotová

 

Mohlo by Vás zajímat:

Článek ČAS NA SVOU ŽENU

Workshop pro ŽENY –  Bohyní vlastního života – přepis své minulosti a jiné techniky, které změní naši přítomnost

 

Jak se zbavit nehezké minulosti