I když se o pitném režimu v poslední době hovoří, píše, hodně, stále se při terapiích setkávám s neznalostí a špatnými návyky ohledně pití.

vodaJedním extrémem, je: “ Piju 5 kafí a ráno černý čaj. A občas si dám colu.“ a druhým extrémem je: „Vypiju 4 litry denně.“ O obou extrémech, i tím mezi tím, se dozvíte více v tomto článku.

I tady platí: „PIJME S MÍROU… „. Ještě důležitější otázka je: “ CO A JAK BUDEME PÍT?“ ….

Voda je základním stavebním prvkem našeho organismu a je součástí mnoha metabolických procesů. Denně z nás odteče až několik litrů vody ve formě záchodového vylučování :-), a pocením. Zejména v létě je pocení důležitou součástí, protože se jím ochlazuje organismus. Přijímat tekutiny je nutné.

Setkávám se se spoustu lidí, kteří i řeknou, že jim čistá voda nedělá dobře. Je otázkou, co je to čistá voda. Voda, která v současné době teče z vodovodních kohoutků často vykazuje ne úplně vhodné kvality. Pokud máte vodu z potůčku, hurá. Vodu z vodovodního řadu si můžete snadno upravit použitím binchotanové tyčinky.

 

Častou mýlkou je, že pokud pijete ČAJ, je to v pořádku. Velice však záleží na tom, jaký je to typ čaje. Černé a zelené čaje obsahují alkaloid thein, a ten není ve větším množství vhodný pro dospělé, a pro děti vůbec. Zelený čaj si nechte na oslavu, nebo když potřebujete podpořit, nabudit, rozhodně jej nepijte každý den jako součást pitného režimu. Závislost na theinu vzniká stejně, jako závislost na kofeinu. Stejně tak kvalita čaje je důležitá. To, co se k nám dováží pod názvem čaj, zejména v pytlíčcích, čajem moc společného nemá. Většinou to byla část stonku, která zbyla po zpracování čajových lístků. Po návštěvě továrny na čaj na Srí Lance jsem to pochopila. Věřte, že není čaj jako čaj.čaj

Ovocný čaj, běžně dostupný v krabičkách také není úplně vhodný, jednak není kvalitní, zkuste si přečíst etiketu a uvidíte, kolik ovoce vlastně obsahuje – 3%? Pokud máte chuť na ovocný čaj, uvařte si slupky z ovoce. Nebo si udělejte pečený čaj, který je ovoce plný.

Bylinné čaje léčí – každá bylina je na určitou typ problému. Pít je dennodenně ve větším množství se nedoporučuje. Najdete však i některé neutrální bylinkové čaje – jako je čaj z listů maliníku, ostružiníku, meduňka (pozor – hodně uklidňuje) nebo měsíček. I ty bychom měli zařazovat jen občas a ne pravidelně. Máta má zklidňující účinky na trávicí trakt, ale pozor, velmi ochlazuje, proto ji pijte jen v teplých dnech. Nevhodná je pro těhotné ženy.

 

SLAZENÉ NÁPOJE jako jsou sladké barevné limonády, cola, kofola, minerálky sycené CO2 konzumované pravidelně jsou velmi škodlivé, zejména pro vysoký obsah cukrů, které ničí zuby a překyselení organismu, o obsahu různých chemických dobarvovadel ani nemluvím. Žízeň stejně neuhasí. Pokud pravidelně pijete jeden typ i neslazené minerální vody, sycené, může se stát, že si rozhodíte metabolismus minerálů v těle. Navíc ani játra, žlučník, žaludek ani slinivka Vám nepoděkují. Místo toho, aby odváděli toxiny z těla, spotřebují svou energii na zpracování chemie a cukru z pití.

Co tedy pít v létě?

Už slyším pivo :-). I to má svá úskalí. Asi se Vám stalo, že Vás po studeném pivu nebo limu začalo škrábat v krku. Náš organismus není blbý, a když se mu něco nelíbí, tak nám to dá najevo, po svém.

pivoSTUDENÝM NÁPOJEM TĚLO NEOCHLADÍTE.

Je to čistá fyzika. Tělo se totiž snaží vyrovnat rozdílné teploty mezi sebou a studeným nápojem, proto investuje energii do ohřátí studeného nápoje a tím ohřívá i sebe. A my se v létě chceme ochladit. Chcete tělo ochladit, pijte nápoje minimálně teploty pokojové – venkovní.

 

Vhodné jsou čaje, které neobsahuji alkaloid thein. Jsou to čaje z tříletých větviček a lístků čajovníků, které naleznete v prodejnách zdravé výživy pod názvem HIRA BANCHA, KUKICHA a HOJICHA. Tyto čaje navíc ALKALIZUJÍ, což je v dnešní době, kdy konzumujeme množství kyselinotvorných jídel (maso, mléčné výrobky, slané výrobky, atd.), potřeba.

VODA s citrónem má také alkalizující vliv na organismus. A lidé ji většinou lépe snášejí než vodu čistou. Pokud máte rádi kyselé, doporučuji vyzkoušet do vody přidat jablečný ocet -ten má velký blahodárný účinek na naše játra. A i samotný fakt, že na kyselé máte chuť značí, že játra nejsou v kondici.

ČAJ NEČAJ Emulips Slim Drink je doplněk stravy s bylinnou směsí sestavenou podle starodávné receptury z 11 druhů bylin. Hlavním účinkem je odvod nežádoucích metabolitů z těla a podpora funkcí ledvin.  Moji klienti ho nesmírně rádi používají. Nemusí z něj být jen čaj, ale je možné ho nasypat do polévky, do pomazánky, do jogurtu, pokud jíte mléčné výrobky. Moje zkušenost i dalších klientů je, že po něm nemáte chuť na sladkosti a sladké, což je další bonus k odvodu metabolitů z těla pokud chcete zdravě zhubnout. Více o bylinkových přípravcích zde.

Nejvíce tekutin bychom měli pít dopoledne, méně odpoledne a nejméně večer.

Trávení patří do elementu ohně – z toho tedy vyplývá, že pít při jídle, před jídlem a bezprostředně po jídle nejspíš nebude vhodné, neboť voda hasí oheň. Pití před jídlem zejména studeného způsobuje stažení žaludku, naředí se trávicí enzymy a jídlo, které pozřeme a často ve spěchu ani pořádně nerozkoušeme, pak není tělo schopno strávit. Spousta látek z nás je vyjde. Aperitiv – tedy malé množství před jídlem je prospěšné, možná jste zažili v čínské restauraci, že vám dali malou štamprdličku vína z lichi. Nic se nemá přehánět. Vypít půl litr kofoly během jídla je pro tělo dost nepěkný dárek.

Jíte jen pro pocit, nebo proto, aby jste z jídla něco vstřebali. Není lepší se najíst pořádně a efektivně? Pořádně se napít půl hodiny před nebo půl hodiny po jídle a jídlo si vychutnat, pořádně rozkousat a dát tělu čas a prostor ho strávit.

 

Jeden příběh ze života

Ještě malá zmínka pro ty, kteří pijí hodně. Při nadměrném přijmu tekutin trpí ledviny a srdce. Jedna klientka přišla s tím, že jí bolí ledviny. Když jsem jí zeptala na pitný režim, odpověděla, že pije hodně. Postupným dotazováním jsme zjistily, že když ráno v 5 vstane, vypije 1l teplé vody.

A víte, co dělají ledviny v 5 hodin ráno?

Mají půlnoc. Každý orgán totiž funguje 2 hodiny denně v maximu a 2 hodiny denně v minimu. A ledviny od 5-7 ráno podle tisíciletých znalostí východní medicíny – podle tzv. Orgánových hodin – jsou v těchto hodinách v minimu.

Jak by se Vám líbilo, kdyby na vás někdo o půlnoci chrstnul kyblík vody?

PROTO PIJME S MÍROU A PIJME ZDRAVĚ, RESPEKTUJME NAŠE TĚLO, ONO NÁM TO MOC RÁDO OPLATÍ.

 

Chcete se ještě na něco zeptat, doporučit bylinkový čaj nebo postup pro zlepšení zdraví, napište mi na hanamsobotova@gmail.com nebo tu vyplňte formulář. Ráda Vám pomohu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jin Jang rovnováha aneb kdy a jak tělo ochlazovat nebo naopak zahřívat

 

Reference: Radost ze zdravých dětí, Strnadelová, Zerzán, ANAG, 2013

Co je správný pitný režim… ?
Tagged on: