Otázku, co je v životě důležité jste si jistě už dávali. Tenhle článek se na tuto tématiku dívá možná trochu jinak, než byste čekali.

A možná Vás bude zajímat, proč spím s kamenem v posteli…

 

Prázdniny mám ráda z jednoho prostého důvodu, je víc času na ranní mazlení v posteli. Ten pocit, že jste zachumlaní v heboučkých muchlinkách a vedle Vás leží Vaše milované dítě nebo partner, je nádherný. A já jsem za každou chvilku moc vděčná.

Co je v životě důležitéPředevčírem za mnou opět přišel můj syn do postele a povídá: “Maminko, tady ti leží kamínek, co jsem ti dal. Ty jsi s ním spinkala?”

Podívala jsem se na syna, na tu dychtivost v očích dozvědět se, proč jeho máma spí s kamenem v posteli. Víte, je to nádherný hladký kamínek ve tvaru srdíčka, který našel někde v přírodě. Dával mi ho s takovou láskou a hrdostí, že jsem si ho zvolila jako svůj talisman.

Každý večer beru tenhle kámen mezi dlaně, cítím teplo a energii, kterou vyzařuje. A každý večer, když ho žmoulám ve svých dlaních, mi připomíná, že mám být vděčná za maličkosti.

Každý večer mi tenhle kámen v posteli pomáhá, abych i v tom nejblbějším dni našla něco hezkého. Občas se mi stává, že se moje mysl obrátí k negativním věcem, ale tenhle kámen mi vždycky připomene, co je důležité. 

 

A co je v životě důležité?

 

Dříve jsem si myslela, že jsou to činnosti, které dělám. Jestli stihnu všechno v práci. Jestli je uvařeno. Jestli jsem si udělala čas na rodinu. Jestli mám na zaplacení účtenek…

Postupem času zjišťuji, že to skutečně důležité je, jaké pocity a prožitky tyto činnosti přinášejí. Najednou jsem se začala na svět dívat jinak. Při mytí nádobí zkoumám, co se mnou dělá myšlenka, že už je na lince čisto. Při hraní s dítětem se nesoustředím na to, abych postavila hrad, ale cítím to nadšení a radost, kterou dítě má, když se mu věnuji. To, jak je hrdé, když správně spočítá příklad. Jak se raduje s každé maličkosti a když už se něco nepovede, dokáže se na to podívat z té pozitivní stránky. Třeba když vyleje pití, tak i řekne: “Maminko, ještě že se to vylilo jenom na prostírku.”

Mým cílem už není dokázat, že jsem dobrá máma. Každá máma je skvělá. Mým cílem se stalo být spokojenou mámou, která je v klidu a harmonii, cítí radost, a umí ustát to, co nám naše děti umí vyzrcadlit. Děti z nás umí vytáhnout to nejlepší, ale i to nejhorší. Jsou asi největší školou života, kterou dostáváme.

Mým cílem už není být skvělou terapeutkou. Mým cílem se stalo mít radost, že mohu pomáhat lidem, prožívat a cítit s klienty změny, které se s nimi dějí a radovat se s toho, cítit uspokojení z práce, kterou dělám, být vděčná, že patřím k lidem, kteří když vyprávějí o své práci, září jim oči, sálá z nich energie, a jejich práce je nabíjí, pracují s radostí a zároveň jim to přináší uspokojení po všech stránkách, včetně té finanční. Je vděčná, že nechodím do práce vyměňovat čas za peníze, bez radosti a uspokojení.

A takhle bych mohla pokračovat, pro každou oblast života – vztahy, osobní rozvoj, kariéru, hojnost, zdraví… Na rovině materiální, emoční i duchovní.

 

Zjistila jsem a napsala jsem si, jaké emoce chci mít ve svém životě, co chci prožívat.

 

Každý večer, když držím kamínek od mého syna v rukou, si přehrávám okamžiky, které jsem prožila. Zkoumám, jestli jsem udělala všechno proto, abych se cítila tak, jak se cítit chci. A za všechny ty okamžiky, kdy se mi to povedlo, a kdy jsem prožívala tu vnitřní radost, děkuji.

Každý večer se pochválím, i kdyby to měla být jen jedna malinká věc, která se povedla. Každý večer poděkuji za ty, které v životě mám. A teď když píšu tyhle řádky, tak si uvědomuji, že bych jim to měla říct i osobně.

 

Co je v životě důležité? Být šťastný?

 

Co je v životě důležitéJe vědecky vyzkoumané, že lidé, kteří projevují vděčnost jsou o 40% šťastnější. Pořídit si kámen do postele nic nestojí. Tak pokud chcete, vydržte si 21 dní každý večer říkat, za co jste vděční, co se Vám líbilo a zkoumat, jestli jste se nechali ovládat emocemi a myšlenkami nebo si začínáte uvědomovat, že jste to vy, kdo je může ovládat a měnit a tím měnit i své prožívání života v hezčí a radostnější.

Za 21 dní, to je taky vyzkoumané, se to stane zvykem, tak jako čištění zubů. Stojí nárůst pocitu štěstí o 40% za pár minut s kamenem v posteli? I  kdyby to bylo jen o 10%, myslím, že to stojí za to. Rozhodnutí a akce, je na Vás.

 

Možná u toho usnete, tak jako se to stává mně a pak spíte s kamenem v posteli. Důležitý je záměr: Co je v životě důležité?

 

 

S kamenem v posteli aneb co je v životě důležité
Tagged on: